Przejdź do głównej zawartości

4.3. Miejsca związane z wybitnymi aktorami i reżyserami


Celem wyjazdów turystów filmowych może być również odwiedzanie obiektów niekoniecznie związanych z danym dziełem filmowym, lecz z twórcami czy aktorami. Mamy tutaj do czynienia z wymienianą wcześniej turystyką filmową biograficzną. Miejsca urodzenia, zamieszkania lub śmierci znanych aktorów, poświęcone im muzea, pomniki oraz tablice pamiątkowe, a także sławne punkty spotkań tych artystów, takie jak np. ich ulubione kawiarnie, są szczególnie atrakcyjne dla podróżników tego zjawiska. W taki sposób tworzone są całkowicie nowe, sztuczne atrakcje turystyczne, często istniejące jedynie w umysłach odwiedzających je gości. Dane obiekty zapewne nie stałyby się nigdy znane ze względu na posiadane cechy, gdyby nie wpisanie się w życie lub twórczość artystów kina, reżyserów, aktorów, scenarzystów itp. Atutem takiego miejsca jest brak potrzeby dokonywania dodatkowych inwestycji, często niewskazanych ze względu na konieczność zachowania autentyczności[1].
            Światowej sławy reżyser z Nowego Jorku, Woody Allen, przyznaje się w wywiadach, że jednym z jego ulubionych miast jest hiszpańskie Oviedo, położone na północy kraju. W 2002 roku reżyser otrzymał tam w miejskim Teatrze Campoamornagrodę księcia Asturii za osiągnięcia artystyczne (hiszp. Premio Príncipe de Asturias). W 2005 roku w centrum miasta zainstalowano także pomnik Woody’ego Allen’a, przy którym reżyser dawał się fotografować. Jest to niewątpliwie atrakcja turystyczna dla każdego miłośnika filmów Allena, uznawanego za jednego z najoryginalniejszych artystów współczesnego kina. Kilka lat później Nowojorczyk postanowił umieścić wydarzenia filmu „Vicky Cristina Barcelona” (2008) właśnie w Oviedo[2].
            W 2011 roku w Moskwie, Rosja ustawiono pomnik jednego z czołowych twórców kina japońskiego, Kaneto Shindō, który jest potencjalną atrakcją azjatyckich turystów filmowych. W tym samym rosyjskim mieście, przed wejściem do Instytutu Kinematografii zlokalizowano pomnik Andrieja Tarkowskiego - uznanego na świecie rosyjskiego reżysera filmowego i teatralnego[3].
            Miejscem typowo przygotowanym do obsługi ruchu turystycznego, lecz nie bezpośrednio związanym z filmem, ale z wybitnym reżyserem jest winnica należąca do Francis Ford Coppola Winery w Kalifornii, USA. Oprócz wycieczki z przewodnikiem, degustacji trunków, restauracji, baru i hotelu w winiarni znajdują się witryny poświęcone reżyserowi, scenarzyście i producentowi filmowemu, a zarazem właścicielowi miejsca - Francisowi Fordowi Coppola, docenionego głównie za filmy „Ojciec chrzestny” (1972, 1974, 1990 czy „Czas Apokalipsy” (1979). Statuetki Oscarowe są dostępne do oglądania dla turystów odwiedzających winiarnię (Figura 2.).
            Dla wielu zagranicznych widzów inspiracją do przyjazdu do Polski mogą być postacie takie jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland czy Roman Polański, a także Janusz Kamiński, zdobywca dwóch Oskarów i stały współpracownik Spielberga[4].
Popularnym stało się w Polsce stawianie pomników znanych aktorów w formie ławeczek. Przy jednej z najstarszych ulic Łomży (woj. podlaskie), od 11 listopada 2007 roku stoi tego rodzaju pomnik wykonany z brązu, poświęcony wybitnej aktorce filmowej i teatralnej Halinie Bieleckiej. Zaś w Ustce (woj. pomorskie) przy Promenadzie Nadmorskiej zlokalizowano ławeczkę przypominającą zwój taśmy filmowej z postacią Ireny Kwiatkowskiej, polskiej aktorki teatralnej, filmowej, telewizyjnej i artystki kabaretowej. Pomnikiem-ławeczką w Częstochowie, przy alei Najświętszej Maryi Panny, został upamiętniony także Marek Perepeczko, aktor najbardziej znany z roli Janosika.
            Innym przykładem atrakcji turystycznej związanym ze sztuką filmową jest tablica poświęcona tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego, który wpadł pod koła odjeżdżającego pociągu i w wyniku ciężkich obrażeń zmarł w szpitalu kilka godzin później. Tablica ta znajduje się na terenie wrocławskiego Dworca Głównego, gdzie miał miejsce wypadek. Fani Cybulskiego, uznanego za najwybitniejszego aktora powojennej Polski, mogą także wędrować do Kielc, gdzie znajduje się jego popiersie w Alei Gwiazd na Skwerze Harcerskim, bądźna katowicki cmentarz przy ul. Sienkiewicza, gdzie artysta został pochowany.
            Miejscem spoczynku wybitnych aktorów filmowych są także warszawskie Powązki. Tam pochowani są m.in. Halina Bielecka (1915–2006), Gustaw Holoubek (1923–2008), Irena Kwiatkowska (1912–2011), Marek Perepeczko (1942–2005) i inni.
           


[1] Zmyślony P., 2001. Wpływ sztuki filmowej na rozwój nowych produktów turystycznych w Polsce.Problemy Turystyki XXIV (1-2), 21-32., Warszawa.
[2]http://www.fpa.es/multimedia-es/videos/woody-allen-premio-principe-de-asturias-de-las-artes-200221.html (dostęp 18.02.2016)
[3] Kuśmierczyk S., 2012. Księga filmów Andrieja Tarkowskiego, Wyd. Skorpion, Warszawa.
[4]Stasiak A., 2009. Turystyka literacka i filmowa [w:] Buczkowska K., Mikos v. Rohrscheidt A. (red)Współczesne formy turystyki kulturowej. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu / Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”, Poznań