Przejdź do głównej zawartości

6.2. Filmy realizowane w innych krajach


Oprócz plenerów filmowych i ich charakterystyki geologicznej opisanych w rozdziale 5.1. tj. Nowa Zelandia (Wyspa Północna i Wyspa Południowa), tunezyjska część pustyni Sahara, Chimney Rock State Park w Karolinie Północnej Stanów Zjednoczonych, Dolina Pomników (ang. Monument Valley) w Utah USA, Canyonlands National Park u Utah USA, Zhangjiajie Sandstone Peak Forest Geopark w Chinach, brazylijski park narodowy Chapada Diamantina w regionie Bahia oraz Antarktyda, poza granicami Polski powstała niezliczona liczba filmów, w których ukazane atrakcje geoturystyczne mogły inspirować do podróży w dane miejsce widzów starszych i młodszych wiekiem.
W bajce „Odlot” (2009), produkcji Pixar, która w 2010 roku otrzymała najważniejsze filmowo nagrody, Oskary za najlepszy długometrażowy film animowany oraz najlepszą muzykę oryginalną, ukazano najwyższy wodospadświata – Santo Angel. Zlokalizowany jest on w Parku Narodowym Canaim, w południowo-wschodniej Wenezueli. Park ten jest powszechnie uważany za największą atrakcję geoturystyczną Ameryki Południowej. Słynie on z gór stołowych, zwanych tepuy, których pionowe ściany osiągają wysokość względną powyżej 1,5 kmoraz z licznie występujących wodospadów, w tym wspomnianego Santo Angel. Jego wody pojawiają się na powierzchni 61 m górnej krawędzi góry, a następnie spadają 979 m w dół. Szerokość w dolnej części dochodzi do 152 m. Ten wenezuelski wodospad jest około 16 razy wyższy niż słynna kanadyjsko-amerykańska Niagara.[1]
Inny film dla dzieci,„Dobry dinozaur” (2015) swoją fabułą może przełamywać wiele historycznych i naukowych granic, jednak piękny krajobraz w nim ukazany został dokładnie zbadany i przedstawiony ze szczegółami. Pracownicy amerykańskiej wytwórni komputerowej filmów animowanych Pixar przed tworzeniem scenografii do filmu odbyli specjalną wycieczkę do stanu Wyoming w Stanach Zjednoczonych, gdzie odwiedzili m.in. ukazany w bajce Park Narodowy Yellowstone (Figura 6.) oraz Park Narodowy Grand Teton. Przedstawienie tych geoturystycznych atrakcji w filmie było częścią porozumienia pomiędzy biurem turystycznym stanu Wyoming a wytwórnią[2].
W Parku Narodowym Yellowstone znajduje się ponad 10 tysięcy gejzerów, gorących źródeł, fumaroli i wulkanów błotnych oraz wielki kanion rzeki Yellowstone. Na cały krajobraz jaki inspiruje turystów od lat, bowiem jest to najstarszy park narodowy świata, wpłynął wulkanizm. Warte wymienienia są: 26-metrowy wodospad Gibbon Falls; Hayden Valley - punkt z widokiem na meandrującą rzekę Yellowstone; majestatyczny Dragon’s Mouth Spring, gorące (77 stopni Celsjusza) rytmiczne i hałaśliwe „wyziewy” wody ze skały przypominającej kształtem paszczę smoka; gejzery w West Thumb Geyser Basin wraz z Abbys Pool - jednym z najgłębszych gorących źródeł w parku (16 m); Old Faithful - jednen z najbardziej znanych gejzerów parku, który na wysokość około 40 metrów wrzuca do 32 tysięcy litrów wrzącej wody (95 stopni Celsjusza); Grand Prismatic Spring - największe gorące źródła w Stanach Zjednoczonych wyrzucające około 2,2 tysięcy litrów wody na minutę, wyjątkowe ze względu na ilość kolorów tam występujących. Prismatic swoje kolory zawdzięcza żyjącym w nim organizmom żywym, tj. bakteriom i algom; Mammoth Hot Springs, rozległy kompleks trawertynowych wzgórz z gorącymi źródłami. Wypłukiwany ze skał węglan wapnia poprzez rozgrzane wody osadzał się na wzgórzach tworząc niesamowity krajobraz; spetryfikowany las sekwoi, który dziś obserwujemy dzięki wybuchom wulkanów 50 milionów lat temu (eocen), które to spowodowały wielkie osuwiska przykrywające pyłami i piaskami zniszczone drzewa. W tym osadzie krążące roztwory zawierające krzemionkę z czasem zastępowały pierwotną substancję drewna, dzięki czemu w Yellowstone mówi się o spetryfikowanym, skamieniałym lesie. Nie wolno pominąć także długiego na 32-kilometry i głębokiego na 305 metrów  kanionu Yellowstone, w którym występują głównie żółtawe riolity, od których nazwę wziął cały park narodowy. Kanion wraz z wodospadami Upper Falls (33m), jak i Lower Falls (93m) można obserwować m.in. schodząc szlakiem wuja Toma (Uncle Tom’S Trial) lub z punktu widokowego Artist Point[3]. Wszystkie wyżej wymienione atrakcje geoturystyczne, które częściowo zostały przedstawione we wspomnianej bajce, autor odwiedził w sierpniu 2015 roku.
            Kolejną destynacją geoturystyczną, która została sfilmowana w „Indiana Jones i ostatnia krucjata” (1989) jest antyczne skalne miasto Petra w Jordanii na Półwyspie Arabskim[4]. Dawna stolica Nabetajczyków była tworzona od IV wieku p.n.e. Wykuta w piaskowcu piętrowa budowla Al-Chazna posłużyła w filmie jako świątynia chroniąca Świętego Graala. W Jordanii ekipy filmowe wykorzystały także pustynię Wadi Rum wraz z formacją skalną „Seven Pillars of Wisdom”, by umieścić tam plener dla filmów „Lawrence z Arabii” (1962), „Czerwona planeta” (2000) czy „Transformers: Zemsta upadłych” (2009)[5].
Do podróży do geoturystycznych atrakcji inspiruje z pewnością także film „Niebiańska plaża” (2000) z Leonardo DiCaprio w roli głównej, umiejscowiony na wyspie Ko Phi Phi Leh należącej do Tajlandii, czy „Igrzyska śmierci” (2012) nagrywane w DuPont State Forest z górzystym krajobrazem, wodospadami, w Północnej Karolinie, USA, oraz wiele innych.


[1] Żaba J., 2008. Park Narodowy Canaima (Wyżyna Gujańska, Wenezuela) — impresje geologiczne.Przegląd Geologiczny, vol. 56, nr 4.
[2]http://trib.com/news/state-and-regional/govt-and-politics/wyoming-office-of-tourism-inks-deal-with-pixar-to-promote/article_286f76df-aff7-582d-ba30-379e9b2b2d67.html (dostęp 15.03.2016r.)
[3] Informacje i materiały zgromadzone podczas podróży po Parku Narodowym Yellowstone w sierpniu 2015r.
[4]http://www.roughguides.com/gallery/40-film-locations-around-the-world/#ixzz41SWztnVJ (dostęp 15.03.2016r.)
[5] Pająk J., 2004. Jordania – geoturystyczny raj. Geoturystyka (1): 59-64, Kraków.