Przejdź do głównej zawartości

6.1. Filmy historyczne, obyczajowe, seriale i filmy dla dzieci realizowane w Polsce


Walory geoturystyczne Polski, a mianowicie rezerwat skalny Błędne Skały w Górach Stołowych i ich płytową rzeźbę oraz Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach, docenili amerykańscy producenci filmów „Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa” (2005) oraz „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian” (2008), którzy nakręcili tam kilka pamiętnych dla filmowej sagi scen. Krajobrazami tymi zachwycony był reżyser Andrew Adamson, wcześniej współscenarzysta i współreżyser kultowego filmu „Shrek”, który po nakręceniu kilku scen w oryginalnym plenerze, kazał odtworzyć ten wygląd w studiu filmowym w Nowej Zelandii. Znacznie wcześniej jednak Błędne Skały były plenerem dla polskiego filmu przygodowego dla dzieci „Przyjaciel wesołego diabła” (1986).
            Rezerwat „Błędne Skały” to obszar chroniony skupiający grupę skałek piaskowcowych należących do Gór Stołowych w Sudetach Środkowych.Masyw Gór Stołowych znajduje się na przygranicznych terytoriach Czech i Polski. Góry te są ewenementem na skalę europejską, ze względu na płytową budowę.Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię 21,14 ha, położony jest na wysokości 852 m n.p.m (stanowi zachodnią część Skalniaka - 915 m n.p.m.) i należy do Parku Narodowego Gór Stołowych[1].Podczas długich geologicznych dziejów rzeźba Ziemi Kłodzkiej, na której znajduje się rezerwat, była kształtowana w wyniku do dziś trwającej walki potężnych sił tektonicznych i atmosferycznych[2]. Skałki należące do Błędnych Skał, zbudowane są z ławic piaskowców ciosowych, przegradza je powierzchnia dolnego stopnia leżąca w obrębie margli i mułowców, czyli skał jeszcze mniej odpornych na wietrzenie i erozję[3]. Silnie spękane ławice piaskowców są przepuszczalne dla wody. Ilaste nieprzepuszczalne margle stanowią zaś poziom wodonośny, z licznymi źródłami potoków. W wyniku takiej budowy leżące na marglach ławice górnego piaskowca ciosowego zostały najsilniej zniszczone i rozczłonkowane. Tak wyodrębnił się bastion skalny – Błędne Skały. Warunkiem powstania owej formy był taki układ ławic piaskowcowych, gdzie pod grubymi, bardziej odpornymi leżały mniej odporne, cieniej warstwowane, które szybciej wietrzejąc wzdłuż pionowych szczelin – zmieniały się w przysadziste kolumny, nakryte resztkami odporniejszych ławic[4]. Niższa odporność na wietrzenie dolnej ławicy jest spowodowana słabszym spoiwem. Jeżeli te ostatnie utrzymały się na większej przestrzeni, nakrywając krzyżujące się korytarze, powstawał labirynt skalny, taki jak widzimy w opisywanym rezerwacie[5].
            Wodospad Kamieńczyka to najwyższy, 27 metrowy, karkonoski wodospad w polskiej części Sudetów, chętnie wybierany jako cel turystycznych wędrówek. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby, ale także jedno z najbogatszych treściowo geostanowisk Karkonoszy, dokumentujące procesy i formy związane z erozją rzeczną w obrębie dźwiganego zrębu tektonicznego. Wodospad tworzy trzystopniowy próg oraz duży basen eworsyjny, a także prostoliniowa skalna gardziel (100m długości i do 20m głębokości), świadectwo erozji wstecznej i stałego cofania progu. W ramach współpracy ekipy filmowej z Karkonoskim Parkiem Narodowym zamontowano nowe siatki chroniące turystów przed odpadaniem spękanego granitu ze ścian gardzieli, które jest wynikiem intensywnego wietrzenia. Owe niebezpieczne zbocza dają okazję zapoznania się z regularnym prostokątnym ciosem granitu karkonoskiego oraz zróżnicowaniem mineralogicznym granitu odmiany różnoziarnistej, miejscami przecinanego przez żyły aplitu. Okolica Wodospadu Kamieńczyka obfituje w ametysty, a dawne eksploatacje w jego poszukiwaniu tworzą sztuczne pogłębianą wnękę za dolnym progiem – tzw. Złotą Jamę. Wodospad jest częścią sieci geostanowisk, które wraz ze szlakami turystycznymi, wytyczonymi ścieżkami przyrodniczymi, ośrodkami informacyjnymi i wydawnictwami tworzy infrastrukturę geoturystyczną Geoparku Karkonosze[6].
            Drugim najwyższym wodospadem polskich Sudetów, po opisanym wyżej -Kamieńczyka, jest wodospad Wilczki, który był plenerem dla filmów i seriali, m.in.: „Czterej pancerni i pies” (1966-1970), „Biały smok” (1986) czy „Gazda z diablej” (1979). Ekipy filmowe zachodziły do stóp 22-metrowego wodospadu z pomocą ratowników GOPR[7].
            Wodospad, znajdujący się na rzece Wilczka w Masywie Śnieżnika nazywany był dawniej także Wodogrzmotami Żeromskiego. Wody spadają tutaj z głęboko wciętego progu o szerokości 3 metrów do kilkumetrowej średnicy kotła eworsyjnego o głębokości 2 metrów, tworzącego malownicze jeziorko. Próg skalny wodospadu oraz ściany skalne tworzące 150‑metrowy kanion poniżej kaskady zbudowane są z tzw. Gnejsów Gierałtowskich, ultramorficznych skał, dość odpornych na erozję, składających się z kilkumilimetrowych, równoległych warstewek kwarcowo-skaleniowych poprzedzielanych laminami bogatymi w biotyt. Genezę najczęściej wiąże się z trzeciorzędowym systemem uskoków. Jedna z dyslokacji mogła dać początek kaskadzie. Wodospad jest objęty ochroną od 1958 roku, a ruch turystyczny jest możliwy po wytyczonych ścieżkach rezerwatu w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym. Dla zwiedzających przygotowano stalowy mostek ponad wodospadem. Zimą tworzą się w tym miejscu efektowne lodospady[8]. Zaś skalisty wąwóz, przez który płynie rzeka Wilczka, jest dobrze widoczny z punktu widokowego na zaporze wodnej.
            Jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej, położonej na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, obok Ojcowskiego Parku Narodowego, Jaskinia Jerzmanowicka, posłużyła z kolei za plener dofilmu fabularnego „Legenda o Świętym Mikołaju” (1995), a kilka lat później do kilku scen filmu „Ogniem i mieczem” (1999). Geologiczny walor przyciągnął ekipę filmową do Doliny Będkowskiej w okolicach Ojcowa (woj. małopolskie).  W „Ogniem i mieczem” „(…)To tutaj podstępna wiedźma Horpyna przetrzymuje na rozkaz Bohuna piękną Helenę Kurcewiczównę, czyli Izabellę Scorupco. To stąd uwalniają Helenę wierni przyjaciele Skrzetuskiego: Zagłoba, Rzędzian i Wołodyjowski. Perypetie sienkiewiczowskich bohaterów filmowano w wąwozie dochodzącym do jaskini, który zagrał Czarci Jar. U wejścia do groty oraz w komorze głównej kręcono sceny z udziałem wiedźmy oraz jej towarzysza Czeremisa(…) Przed jaskinią rozegrały się także krwawe sceny rozprawy z Horpyną(…) jaskinia i jej otoczenie zagrały przecież siedlisko zła(…)[9]
            Wyżyna Krakowsko-Częstochowska charakteryzuje się licznymi ostańcami wapieni górnojuraskich, które powstały w stosunkowo płytkim morzu w oksfordzie (około 160-165 mln lat temu) i które są wynikiem działalności życiowej organizmów[10]. Dzięki takiej budowie geologicznej Wyżyna  pełna jestcharakterystycznych form krasu, m.in. jaskiń, których jest tutaj około tysiąca, co stanowi 70 procent wszystkich jaskiń w Polsce. Część z nich jest udostępniona zwiedzającym, co generuje ruch geoturystyczny. Filmowana w „Legendzie o Świętym Mikołaju” i „Ogniem i mieczem” Jaskinia Jerzmanowicka, częściej znana jako Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach, jest dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Ma długość 306 metrów. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wodospad naciekowy w początkowej części jaskini, nacieki stalaktytowe w kształcie warkoczy oraz liczne kotły wirowe na stropie w głębszych jej częściach. Ponadto jaskinia jest cenna ze względów archeologicznych, jako stanowisko górnopaleolityczne datowane na 38 000 lat p.n.e, kiedy to była obozowiskiem ludzi pierwotnych[11]. Na stronach internetowych tej geoturystycznej atrakcji, już w pierwszych akapitach opisujących jaskinię, znaleźć można informacje dotyczące wykorzystania miejsca jako scenografii filmowej.
            Sam wapienny krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a w szczególności zamek królewski w Olsztynie pod Częstochową i jaskinia Koralowa, zagrał w wielu produkcjach filmowych, udając np. hiszpańskie góry Sierra Morena czy jugosłowiańskie okolice. Wapienne skałki były tłem dla filmów i seriali: „Czarne chmury” (1973), „Demony wojny według Goi” (1998), „Hrabina Cosel” (1968), „Młyn i Krzyż” (2011), „Polonia Restituta” (1980), „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964), „Szamanka” (1996), „Wyprawa pod podszewkę Alp”.
            Kilkanaście kilometrów od Nowego Targu (woj. małopolskie), w miejscowości Nowa Biała, Krempachy dwie wapienne skałki: Obłazowa (50 m wysokości względnej) i Kramnica (68 m wysokości względnej) wraz z przełomem górskiej rzeki Białki przez pieniński pas skałkowy, kilkukrotnie przyciągnęły ekipy filmowe. Ta atrakcja geoturystyczną rozpoznawalna jest w szczególności w serialu i filmie „Janosik” (1974), „Trzecia granica” (1975) oraz filmie biograficznym o polskim papieżu „Karol – człowiek, który został papieżem” (2005).
            Wspomniane skałki budują utwory wapienne środkowej i górnej jury, które należą do sukcesji czorsztyńskiej pienińskiego pasa skałkowego. Powstały one w płytkim, ciepłym morzu w warunkach środowiska sprzyjających rozwojowi bogatego życia, dlatego mówimy o licznym występowaniu liliowców, amonitów, ramienionogów, małży, ślimaków, belemnitów, wymoczek i innych w opisywanych skałkach. Liczne koryta rzeki Białki, okresowo migrujące, wypełnione są otoczkami, w szczególności jasnoszarymi granitami tatrzańskimi. W miejscu tym utworzono rezerwat, chroniący obszar o niezwykle wysokich walorach geologicznych, ale także przyrodniczych i krajobrazowych oraz stanowisko archeologiczne europejskiej rangi znajdujące się w 9-metrowej długości jaskini w skałce Obłazowa (ślady prehistorycznego osadnictwa neanderstalskiego sprzed 50 tysięcy lat, miejsce znalezienia najstarszego bumerangu świata i najstarszej kości ludzkiej z terenu Polski). Rezerwat rokrocznie odwiedzają entuzjaści wspinaczki skałkowej, wycieczki szkolne i uniwersyteckie oraz wczasowicze.
Z kolei malownicza Dolina Prądnika wraz z Ojcowem i Pieskową Skałą w Ojcowskim Parku Narodowym, była plenerem do scen polskich filmów i seriali „Ogniem i mieczem” (1999) (przy jaskini Krowiej w pobliżu Krakowskiej Bramy, w wąwozie Ciasne Skałki, w jaskini Nietoperzowej), „Pan Wołodyjowski” (1969), „Potop” (1974), „Janosik” (1973), „Stawka większa niż życie” (1967), „Podróż za jeden uśmiech” (1971). Oprócz zamkowego wnętrza i dziedzińca w Pieskowej Skale filmowcy ukazali także piękno walorów geologicznych regionu.
            Inne walory geologiczne, te spotykane na Pojezierzu Mazurskim będącym obszarem ukształtowanym przez ostatnie zlodowacenie północno-europejskie (około 13-11000 lat temu) stanowią cel romantycznych wypadów we dwoje w filmach „Och Karol” (1985), „Opowieść Harleya” (1985), „Ruchome piaski” (1968) czy malownicze tło fabuły seriali „Dorastanie” (1987), „Szaleństwo Majki Skowron” (1976), „Przystań” (2009), „Dlaczego nie!” (2007) i innych. Wyraziste widoki jezior występują także w filmowych dziełach „Żywot Mateusza” (1967), „Nóż w wodzie” (1961), a także nowej produkcji „Mój rower” (2012) itd[12]. Krajobraz pojezierny północnych i północno-wschodni regionów Polski jest młody w aspekcie geologicznym, a także relatywnie naturalny[13]. Wymienione filmy kreują tą polską krainę jezior jako miejsce pełne urokliwych krajobrazów, niezwykłej przyrody, „raju na ziemi”. Mazury pokazywane są często w ujęciu folderowo-wakacyjnym[14].
            Wyżej wymienione oraz pozostałe polskie filmy, w których ukazano walory geologiczne przedstawiono w poniższej Tabeli 2.

Film lub serial
Rok produkcji
Miejsce przedstawiające walory geologiczne Polski
Cisza nad rozlewiskiem
2014
Pojezierze Mazurskie
Mój rower
2012
Pojezierze Mazurskie
Nad rozlewiskiem
2012
Pojezierze Mazurskie
Młyn i Krzyż
2011
Jura Krakowsko-Częstochowska
Życie nad rozlewiskiem
2011
Pojezierze Mazurskie
Ratownicy
2010
Tatry
Szpilki na Giewoncie
2010
Dolina Strążyska
Miłość nad rozlewiskiem
2010
Pojezierze Mazurskie
Naznaczony
2010
Klif w Babich Dołach (Gdynia)
Essential Killing
2010
Pieniny
Przystań
2009
Pojezierze Mazurskie
Janosik - prawdziwa historia
2009
Dolina Chochołowska
Dom nad rozlewiskiem
2009
Pojezierze Mazurskie
Opowieści z Narnii: Książe Kaspian
2008
Błędne Skały w Górach Stołowych, Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach
Dlaczego nie!
2007
Pojezierze Mazurskie
Fanaa
2006
Dolina Chochołowska
Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa
2005
Błędne Skały w Górach Stołowych, Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach
Karol – człowiek, który został papieżem
2005
Skałki Obłazowa i Kramnica, przełom rzeki Białki
Kryminalni
2004
Klif w Babich Dołach (Gdynia)
Zemsta
2002
Zamek Ogrodzieniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Wiedźmin
2001
Góry Świętokrzyskie, Karkonosze, kamieniołom Kadzielnia w Kielcach
Ogniem i mieczem
1999
Dolina Prądnika przy jaskini Krowiej w pobliżu Krakowskiej Bramy,jaskinia Nietoperzowa, jaskinia Jerzmanowicka, wąwóz dochodzący do jaskini, kamieniołom Zakrzówek w Krakowie
Demony wojny według Goi
1998
Jura Krakowsko-Częstochowska, Dolina Kobylańska
Szamanka
1996
Jura Krakowsko-Częstochowska
Legenda o Świętym Mikołaju
1995
Jaskinia Jerzmanowicka
Dwa światy
1995
Zamek Ogrodzieniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Legenda Tatr
1994
Dolina Chochołowska
Faustyna
1994
Dolina Bugu w okolicach Drohiczyna
Lista Schindlera
1993
Kamieniołom Liban w Krakowie
Pierścionek z orłem w koronie
1992
Dolina Bugu w okolicach Drohiczyna
Superwizja
1990
Klif w Babich Dołach (Gdynia)
Wyprawa pod podszewkę Alp
1987
Jura Krakowsko-Częstochowska
Dorastanie
1987
Pojezierze Mazurskie
Na srebrnym globie
1987
Klif w Babich Dołach (Gdynia)
Biały smok
1986
Wodospad Wilczki
Nad Niemnem
1986
Dolina Bugu w okolicach Drohiczyna i Białej Podlaskiej
Pierścień i róża
1986
Dolina Prądnika
Przyjaciel wesołego diabła
1986
Błędne Skały w Górach Stołowych
Och Karol
1985
Pojezierze Mazurskie
Opowieść Harleya
1985
Pojezierze Mazurskie
Kronika wypadków miłosnych
1985
Dolina Bugu w okolicach Drohiczyna
Rycerze i rabusie
1984
Powulkaniczne wzgórze z zamkiem Tenczyn w Rudnie
Seksmisja
1983
Kopalnia Soli w Wieliczce
Polonia Restituta
1980
Jura Krakowsko-Częstochowska
Rycerz
1980
Zamek Ogrodzieniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Gazda z diablej
1979
Wodospad Wilczki
Panny z Wilka
1979
Dolina Bugu w okolicach Drohiczyna
Szaleństwo Majki Skowron
1976
Pojezierze Mazurskie
Trzecia granica
1975
Skałki Obłazowa i Kramnica, przełom rzeki Białki, Dolina Strążyska
Janosik
1974
Skałki Obłazowa i Kramnica, przełom rzeki Białki, Dolina Prądnika, Dolina Chochołowska, zamek Ogrodzieniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Potop
1974
Dolina Prądnika, Dolina Chochołowska, Dolina Strążyska
Czarne chmury
1973
Jura Krakowsko-Częstochowska, powulkaniczne wzgórze z zamkiem Tenczyn w Rudnie
Sanatorium pod Klepsydrą
1973
Dolina Bugu w okolicach Drohiczyna
Podróż za jeden uśmiech
1971
Dolina Prądnika
Pan Wołodyjowski
1969
Dolina Prądnika
Hrabina Cosel
1968
Jura Krakowsko-Częstochowska
Ruchome piaski
1968
Pojezierze Mazurskie
Stawka większa niż życie
1967
Dolina Prądnika
Żywot Mateusza
1967
Pojezierze Mazurskie
Sami swoi
1967
Kamieniołom granitu w Sobótce-Strzeblowie
Czterej pancerni i pies
1966
Wodospad Wilczki, klif w Babich Dołach (Gdynia)
Rękopis znaleziony w Saragossie
1964
Jura Krakowsko-Częstochowska
Nóż w wodzie
1961
Pojezierze Mazurskie
Baza ludzi umarłych
1958
Barani Wąwóz w Bielicach, Góry Bialskie w Kotlinie Kłodzkiej

Tabela
2. Filmy i seriale przedstawiające walory geologiczne Polski.
Opracowanie własne na podstawie Szymański (2010) i inni.



[1]Wojewoda J., 2011. Geoatrakcje Gór Stołowych - przewodnik geologiczny po Parku Narodowym Gór Stołowych. Wyd. Park Narodowy Gór Stołowych, Wrocław.
[2]Walczak W., 1951. Ziemia Kłodzka: Kotlina Kłodzka i góry przyległe. Spółdzielczy Instytut Wydawniczy „Kraj”, Warszawa.
[3]Krajewski J., 2010. Piaskowcowa czasoprzeszeń[W:]Sudety 9/114.
[4]Walczak W., 1961. Ziemia Kłodzka: monografia krajoznawcza. Wyd. „Sport i Turystyka”, Warszawa.
[5]Mastej, W., Bartuś, T., 2012. Błędne Skały. The Errant Rocks. [W:] Słomka, T. (Red.), Katalog obiektów geoturystycznych w obrębie pomników i rezerwatów przyrody nieożywionej. Wyd. AGH Akademia Górniczo-Hutnicza Wydział Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki, Kraków.
[6] Knapik R., Migoń P., Szuszkiewicz A., Aleksandrowski P., 2011. Geopark Karkonosze – georóżnorodność i geoturystyka. Przegląd Geologiczny, vol. 59, nr 4.
[7]Szymański M., 2010. Polska na filmowo. Wyd. MJ Media Szymański i Glapiak, Poznań.
[8] Bartuś T., 2012. Wodospad Wilczki. [W:] Słomka, T. (Red.), Katalog obiektów geoturystycznych w obrębie pomników i rezerwatów przyrody nieożywionej. Wyd. AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków.
[9]Szymański M., 2010. Polska na filmowo. Wyd. MJ Media Szymański i Glapiak, Poznań.
[10] Golonka J., Słomka T., 2012. Rozmieszczenie rezerwatów i pomników przyrody nieożywionej na tle budowy geologicznej Polski. [w:] Słomka T. (red). Katalog obiektów geoturystycznych w obrębie pomników i rezerwatów przyrody nieożywionej. AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków.
[11]Zelga-Szmidla A., Gurgul E., 2007. Speleologia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Prace Naukowe Akademii im. Długosza z. VII, Częstochowa.
[12] Marczak M., 2012. Obraz Warmii i Mazur w polskim filmie fabularnym i serialu. Rekonesans.Media – Kultura – Komunikacja Społeczna Nr 8.
[13]Hillbricht-Ilkowska A., 2005. Ochrona jezior i  krajobrazu pojeziernego – problemy, procesy, perspektywy. Kosmos, Problemy Nauk Biologicznych, Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Tom 54, Nr 2-3 (267-268).
[14]Marczak M., 2012. Obraz Warmii i Mazur w polskim filmie fabularnym i serialu. Rekonesans.Media – Kultura – Komunikacja Społeczna Nr 8.