Przejdź do głównej zawartości

5.2. Możliwości uprawiania turystyki w wybranych rejonach


„(…)Charakter terenu i jego georóżnorodność mają decydujący wpływ na możliwość uprawiania geoturystyki. Do tej funkcji szczególnie predysponowane są obszary o urozmaiconej rzeźbie i budowie geologicznej, a więc góry i pogórza, tereny wyżynne mniej lub bardziej głęboko rozcięte, doliny i przełomy rzeczne, pojezierza i ciągi wzgórz morenowych oraz wybrzeża morskie,(…) obszary krasowe z licznymi jaskiniami, a także ślady po dawnej, górniczej eksploatacji bogactw mineralnych,(…) skałki i ściany skalne, skaliste zbocza wąwozów, brzegi rzek i potoków(…)[1]” oraz opuszczone i czynne kamieniołomy.     
Geoturystyka uprawiana jest w szczególności na terenach chronionych prawnie. Zagospodarowanie parków narodowych pozwala na wytyczenie ścieżek dydaktycznych, gdzie dominującą może być treść geologiczna. Możliwości do ekspozycji tego rodzaju informacji dają także ścieżki przyrodnicze, gdzie oprócz geologii znaleźć można tematykę botaniczną czy leśną. W Polsce wartościowe stały się także geoturystyczne trasy w parkach krajobrazowych i rezerwatach przyrody nieożywionej[2].
Jednak skala uprawiania tej formy turystyki jest uzależniona od położenia obszarów w stosunku do ośrodków turystycznych i rekreacyjnych, czy aglomeracji miejskich. Szeroki wachlarz walorów turystycznych miejsc i obiektów zwiększa możliwość uprawiania geoturystyki. Za walor zdecydowanie można uznać pojawienie się danego obszaru w filmie.
Ciężko jednomyślnie wskazać kraje, gdzie turystyka filmowa jest chętniej uprawiana. Jednym z warunków pojawiania się w konkretnych regionach takich turystów jest fakt powstawania tam produkcji filmowych. Jednak, aby mówić o sukcesie w przyciąganiu podróżnych, koniecznym staje się rozpatrzenie aspektów promocyjnych destynacji.
Połączenie walorów geologicznych oraz kulturowych, za które uznaje się też filmowe, staje się podstawą do wzmocnienia roli poznawczej i edukacyjnej turystyki[3].



[1] Aleksandrowicz Z., Aleksandrowicz S., 2002. Geoturystyka a promocja dziedzictwa geologicznego. Użytkowanie turystyczne parków narodowych. Ruch turystyczny – zagospodarowanie – konflikty – zagrożenia, Ojców.
[2] Aleksandrowicz Z., Aleksandrowicz S., 2002. Geoturystyka a promocja dziedzictwa geologicznego. Użytkowanie turystyczne parków narodowych. Ruch turystyczny – zagospodarowanie – konflikty – zagrożenia, Ojców.
[3]Zgłobicki W., Warowna J., Baran-Zgłobicka B., Gajek G., Jezierski W., 2015. Turystyka kulturowa a geoturystyka. Walory turystyczne geostanowisk kulturowych w Polsce. Turystyka kulturowa Vol 6.