Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie


Geoturystyka oraz turystyka filmowa to dwie złożone formy turystyki, których wspólne cechy są możliwe do odnalezienia. Film, jako część kultury, aktywizuje rozwój turystyki, ta zaś popularyzuje i wzbogaca dziedzictwo kulturowe, będące także grupą treści geoturystyki.
Artyści od dawien dawna czerpali inspirację z geologii i obiektów geologicznych, które zazwyczaj stawiały się tłem dla głównych motywów dzieł. Potwierdziły to zwięzłe rozważania na temat historii malarstwa,literatury,muzyki i filmu. Przykłady takich artystów przedstawiających przyrodę nieożywioną stanowią m.in. Leonardo da Vinci, który w pewnych swoich dziełach prezentował także szczegóły geologiczne pleneru; Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Adam Asnyk, Wincenty Pol, Jan Kasprowicz, którzy opisywali krajobraz polskich Tatr; Karol Szymanowski tworzący mazurki i balety inspirowane folklorem góralskim, czy w końcu pierwsi artyści fotograficy i filmowcy ukazujący geologiczne cuda świata. Współcześnie najczęściej opisywana w literaturze i jednocześnie najbardziej rozpoznawalna inspiracja ekip filmowych atrakcjami geoturystycznymi to gorące źródła i gejzery, szczyty gór, polodowcowe jeziora, rzeki i potoki Nowej Zelandii, wykorzystane w hitach kinowych „Władcy Pierścieni” oraz „Hobbit”. Obiekty geologiczne Polski, w tym skałki i jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, krajobraz górski Tatr, Pienin i Karkonoszy, jeziora mazurskie, nadmorskie klify, dolina rzeczna Bugu oraz wodospady Kamieńczyka i Wilczki, były przedstawiane w polskich i zagranicznych produkcjach filmowych. Stwierdza się więc, że skały, minerały, skamieniałości odsłaniające się na powierzchni Ziemi oraz morfologiczne formy takie jak dolina rzeczna, kanion, delta rzeki, mierzeja, klif, łańcuch górski, jaskinia, pradolina, morena, wulkan, kaldera, pustynia, wydma i inne obiekty geologiczne stanowią inspirację dla artystów, w tym twórców filmowych, którzy podejmują decyzję co do lokacji przedsięwzięcia.
Film i kino są nowoczesnym sposobem przyciągnięcia uwagi turystów do danego miejsca lub regionu. Widzowie w sposób mniej lub bardziej świadomy sugerują się obejrzanymi filmami przy wybieraniu destynacji turystycznej. Zwiedzanie miejsc znanych z dużego ekranu, podążanie śladami bohaterów filmowych, aktorów i reżyserów, a także uczestniczenie w imprezach związanych z filmem nieczęsto łączone jest w Polsce z równoczesnym poznawaniem atrakcji geoturystycznych. Pomimo rosnącej popularności odwiedzania filmowych miejsc (set-jetting), obecna oferta organizatorów turystyki po polskich obiektach geoturystycznych jest wciąż bardzo uboga. Turyści filmowi odbywają jedynie zorganizowane wycieczki po labiryncie skalnym Błędne Skały w Górach Stołowych, gdzie kręcone były filmy „Opowieści z Narnii” czy uczestniczą w festiwalu Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, w którym znajdują się pomniki przyrody nieożywionej i rezerwaty przyrody eksponujące geologię. Te propozycje potwierdzają, że odpowiednie przygotowanie infrastruktury i obsługi turystycznej dla turystów filmowych zwiększa ich zainteresowanie polskimi obiektami geoturystycznymi, a w konsekwencji pozytywnie wpływa na atrakcyjność tych regionów i miejscowości. Oferta taka ma szansę rozwoju i powinna być poszerzana, tak jak ma to miejsce w Nowej Zelandii, Norwegii czy Stanach Zjednoczonych.Sztuka filmowa napędza więc ruch turystyczny w atrakcjach geoturystycznych, które współkreują charakter i wymowę filmu, jego istotnych wydarzeń czy głównego wątku.
Przygotowana propozycja Geologiczno-filmowego szlaku turystycznego o krajowym zasięgu i międzynarodowym znaczeniu jest krokiem w kierunku rozwoju oferty dla miłośników filmu po polskich atrakcjach geoturystycznych. Jest ona kierowana zarówno do przypadkowych turystów, którzy odwiedzając lokację filmową dodatkowo pogłębiają swoją wiedzę geologiczną dotyczącą miejsca bez takiego zamierzenia, jak i świadomych turystów, którzy zainspirowani walorami geologicznymi danej lokacji przedstawionej w filmie, decydują się odwiedzić miejsce i pogłębić swoją wiedzę geologiczną dotyczącą tej atrakcji. Szlak ten łączy 18 obiektów geoturystycznych Polski, w których kręcono filmy bądź seriale telewizyjne. Obiekty te prezentują krajobraz polodowcowy, rzeźbę krasową, dolinę rzeczną, krajobraz nadmorski jak i ślady dawnego górnictwa. Wybrane atrakcje geoturystyczne Polski nadają się więc do utworzenia turystycznego szlaku geologiczno-filmowego, którego celem będzie zachęcenie oraz umożliwienie miłośnikom filmów poznania urozmaiconej budowy geologicznej kraju.